PEČOVATELSKÁ SLUŽBA (PS)

 

 

Jak službu získat

 

Domácí pečovatelská služba je nejčastěji poskytována na lokální úrovni a je celkem rozšířená po celé ČR. O pečovatelskou službu lze požádat u praktického lékaře, v lůžkových zdravotnických zařízeních a na  Sociálním odboru vašeho obecního úřadu. Obyvatelé Prahy a okolí mohou využít náš seznam, mimopražští pak mohou zkusit sekci mimo Prahu, které průběžně aktualizujeme.


Některá zařízení, zejména příspěvkové organizace, poskytují službu jen seniorům žijícím v lokalitě (obvodu) jejich působnosti. Některá zařízení poskytují službu seniorům z jiných obvodů, pokud mají volné pečovatele. Zařízení poskytující Domácí pečovatelskou službu však obvykle z pochopitelných technických důvodů nemají příliš širokou působnost. 

Vyberte si zařízení a osobně nebo na jeho internetových stránkách zjistěte, zda jde o registrovanou sociální službu či ne. Kontaktujte vybrané zařízení a zjistěte, zda mají volné pečovatele, zda jim vyhovuje vaše lokalita a v kladném případě se domluvte na podání žádosti o službu.

Pro zavedení Domácí pečovatelské služby je nezbytné provést sociální šetření v domácnosti seniora-žadatele, které vede k objektivnímu posouzení potřebnosti a rozsahu jednotlivých úkonů. Sociální šetření provádí sociální pracovník, který se vždy před návštěvou telefonicky ohlásí a při návštěvě prokáže průkazem, který ho k prováděné činnosti opravňuje. Součástí sociálního šetření je i doložení výše starobního důchodu, a výše příspěvku na péči, příp. vyjádření o zdravotním stavu žadatele.

 

Poskytující zařízení má možnost odmítnout spolupráci v případě, že:
- je naplněna jeho kapacita;
- seniorův stav vyžaduje soustavný lékařský dohled;
- senior má stanovenou diagnózu, v jejímž důsledku by mohlo být ohroženo bezpečí pečovatele;
- senior trpí akutní závislostí na návykových látkách.

 

Navázání spolupráce může být odloženo v případě infekčního onemocnění seniora z důvodu možnosti přenosu na pečovatelku a rizika dalšího šíření infekce. Každý takový případ bude jednotlivě posouzen lékařem seniora. Na základě vyjádření lékaře může být pečovatelská služba dočasně pozastavena i v případě, že je již spolupráce navázána.

 

V případě, že ze sociálního šetření nevyplyne, že senior potřebuje Domácí pečovatelskou službu nebo, že něco nevyhovuje podmínkám zákona, může si senior pečovatelskou službou dohodnout soukromě s některou agenturou, která terénní pečovatelskou službu pro seniory vykonává. Taková agentura však obvykle žádá vyšší úhradu.

 

Po provedení sociálního šetření, ve kterém nebyly shledány žádné z výše uvedených kontraindikací, vyslechne osoba, provádějící šetření, seniora nebo seniorovi osobu blízkou o představách a rozsahu péče, sepíše protokol o šetření a navrhne konkrétní plán péče o seniora.

 

Následně je možné připravovat Smlouvu o poskytnutí Pečovatelské služby.

Ve Smlouvě musí být přesně stanoven plán poskytovaných úkonů na základě žádosti seniora, rodiny či opatrovníků, který musí vycházet z individuálních potřeb seniora a odpovídat jeho skutečným potřebám. Pečovatelská služba nesmí přizpůsobovat seniory sama sobě. Naopak se právě Pečovatelská služba musí přizpůsobovat potřebám seniora.
Smlouva musí kromě vymezení druhu služeb a jejich četnosti obsahovat i vyčíslení ceny za jednotlivé úkony.


Součástí Smlouvy bývají i Pravidla poskytování sociálních služeb s detailním popisem podmínek a způsobu poskytování služby. Pokud vám zařízení taková pravidla samo nenabídne, vyžadujte je.


Smlouvu podepište až v okamžiku, kdy jste vyjednali vše výše uvedené a dohodli jste se na délce trvání Smlouvy. Ta může být na dobu neurčitou nebo určitou, záleží na vaší dohodě s poskytovatelem.


Nezapomeňte se také dohodnout a písemně potvrdit formu úhrady za služby (hotovost, složenka, bankovní převod), zjistit kontakt osoby, u které si můžete stěžovat v případě nespokojenosti se službou a pečlivě prostudujte podmínky pro ukončení služby.